Gerry Mulligan

gerry_mulligan

Gerry Mulligan (ur. 6 kwietnia 1927 w Nowym Jorku, zm. 20 stycznia 1996 w Darien) – amerykański muzyk jazzowy i instrumentalista, saksofonista barytonowy, pianista, kompozytor i aranżer.
Gerry Mulligan miał trzech braci, jego matka nie dawała rady w wychowywaniu trzech synów, więc wynajmowała opiekunkę Lily Rose, co wywarło duży wpływ na rozwój muzyczny Mulligana.
Czarnoskóra opiekunka zabierała go do swojego domu, gdzie miał okazję posłuchać jej gry na pianinie, a także innych czarnoskórych muzyków przychodzących do Lily.
Mulligan uczęszczał do katolickiej szkoły, gdzie organizowane były zajęcia muzyczne. Zdecydował się tam grać na klarnecie. Z czasem jego rodzina przeprowadziła się do Reading w
Pensylwanii. Tam kontynuował grę na klarnecie w zespole tańca u Sammy Corenti, jednak nie poprzestał na jednym instrumencie. W owym zespole spróbował gry na saksofonie. W 1948r Miles Davis założył zespół składający się z dziewięciu osób, w tym­ Gerry Mulligan na saksofonie barytonowym.
W 1951 roku Mulligan nagrał swój pierwszy album ,,Muligan plays Mulligan”. W 1953 roku współpracował z Chet’em Bakerem, jednak znajomość ta nie była do końca dobra dla Mulligana.
Przez ich krótką współpracę Mulligan uzależnił się od narkotyków i za ich posiadanie trafił do aresztu.
W 1971 roku Mulligan stworzył swoje najbardziej znaczące dzieło: ,,The Age of Steam”.
W 1974 roku współpracował z argentyńskim muzykiem Astorem Piazzollą.
Autorem wpisu jest Przemysław Olejniczak.
Fotografia tytułowa:
Heinrich Klaffs (CC BY-NC-SA 2.0).

Możesz również polubić…