Kenny G

keny_g

Kenny G, a właściwie Kenneth Gorelick, amerykański saksofonista i klarnecista. Urodził się 5 czerwca 1956 r. w Seattle. Jego muzyka zwykle jest zaliczana do gatunku smooth jazz.
Najczęściej grywa na saksofonie sopranowym, choć używa także innych saksofonów: tenorowego i altowego. Sporadycznie, także na fletu poprzecznego.

Kenny G zainteresował się z saksofonem w wieku 10 lat, po obejrzeniu nieznanego saksofonisty z programu telewizyjnego ,,The Ed Sullivan Show”.
Jego pierwszym saksofonem był alt Buffet Crampon. Artysta, ucząc się grac na instrumencie, godzinami przesłuchiwał płyty innych saksofonistów (lubił Grovera Washingtona, Jr).

Kenny G rozpoczął swoją karierę od wstąpienia do Love Unlimited Orchiestra, pod przewodnictwem Barry’ego White’a, która grała w stylistyce Soul, R&B , Funk oraz Disco.

Solową karierę rozpoczął w roku 1982, kiedy to podpisał umowę z wytwórnią muzyczną „Arista Records’’.
Przełomowym wydarzeniem w jego karierze było nagranie albumu  ,,Duotones” w 1986 roku.
Jak do tej pory wydał 31 albumów, w tym albumy studyjne, świąteczne, kompilacje czy live. W ich powstaniu brali udział nierzadko znani muzycy: Whitney Houston, Aretha Frankin, Smokey Robinson czy Natalia Cole.

W 2003 roku Kenny G, przez Recording Industry Association of America, został umieszczony na 25 miejscu najlepiej sprzedających się artystów w Ameryce, z 48 milionami sprzedanych albumów w USA. W Roku 1994, wygrał nagrodę Grammy w kategorii „Najlepsza  kompozycja instrumentalna” za utwór ,,Forever in Love’’.

Wpis przygotował Mikołaj Kuc.
Fotografia tytułowa :
Saxophonist Kenny G
Licencja : CC BY 2.0

Możesz również polubić…