Sonny Rollins

Sonny Rollins, właśc. Theodore Walter Rollins, jest amerykańskim saksofonistą tenorowym i kompozytorem jazzowym urodzonym 7 września 1930 roku w Nowym Jorku. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych muzyków jazzowych w historii.

Sonny Rollins zaczął grać na saksofonie w młodym wieku i szybko zyskał uznanie jako utalentowany młody muzyk. W latach 50. stał się częścią żywej i innowacyjnej sceny jazzowej w Nowym Jorku, współpracując z takimi legendami jak Miles Davis, Charlie Parker i Thelonious Monk.

Jego styl gry był innowacyjny i oryginalny. Rollins był znany ze swojego intensywnego i ekspresyjnego brzmienia na saksofonie, a także za techniczne umiejętności, zwłaszcza podczas improwizacji. Jego solówki były dynamiczne, pełne intrygujących melodii i śmiałych eksperymentów harmonicznych.

W połowie lat 50., Rollins wziął udział w legendarnych sesjach nagraniowych z Miles’em Davisem, które dały początek albumom „Miles Davis Quintet” oraz „Bag’s Groove”. To była ważna faza w karierze Rollinsa, która jeszcze bardziej podniosła jego status jako wiodącego saksofonisty jazzowego.

W 1956 roku Sonny Rollins nagrał album „Saxophone Colossus”, który do dziś uważany jest za jeden z najważniejszych albumów jazzowych wszech czasów. Na płycie znajduje się klasyczny utwór „St. Thomas”, który stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych standardów jazzowych.

W połowie lat 60., Rollins postanowił na jakiś czas wycofać się z intensywnej działalności artystycznej i wziął przerwę od występów publicznych. Wrócił jednak w 1965 roku, nagrywając nowe albumy i kontynuując swoją karierę koncertową.

Jego twórczość ewoluowała w czasie, a w późniejszych latach eksplorował różne style i brzmienia. Jego repertuar obejmował zarówno standardy jazzowe, jak i autorskie kompozycje.

Sonny Rollins jest ceniony za swoje arcydzieła instrumentalne, ale także za zdolność budowania niesamowitej interakcji z innymi muzykami na scenie. Jego improwizacje i wyjątkowe podejście do muzyki sprawiły, że jest jednym z najbardziej szanowanych i kochanych muzyków jazzowych w historii.
W 2010 roku Sonny Rollins otrzymał Honorowy Medal Wolności od prezydenta Baracka Obamy za jego wybitne osiągnięcia jako muzyka jazzowego i wkład w kulturę amerykańską.

Choć w późniejszych latach ograniczył swoje publiczne występy, jego wkład w muzykę jazzową pozostaje trwały, a jego inspirujący styl gry nadal wpływa na kolejne pokolenia muzyków jazzowych. Sonny Rollins pozostaje żywą legendą jazzu i kontynuuje działalność jako jedna z najważniejszych postaci w historii tej muzyki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz