Marcel Mule

marcel-mule

Marcel Mule urodził się 24 czerwca 1901 roku. Pochodził z Francji. Był jednym z najlepszych saksofonistów klasycznych w historii. Aranżował wiele utworów. Uważany jest za założyciela French Saxophone School (Francuskiej Szkoły Saksofonowej).
Postrzegany jest za najbardziej reprezentatywnego saksofonistę tamtych czasów. Jego ojciec uczył gry na saksofonie i prowadził orkiestrę dętą. Zaczął uczyć Podczas pierwszej Wojny Światowej Mule przeniósł się z rodzinnej wioski Aube do Paryża. W 1927 Mule wraz z członkami Garde tworzą kwartet. W ciągu kilku lat zaczęli koncertować poza granicami Francji.

muleq

W 1944 roku dyrektor Konserwatorium Paryskiego pozwolił na odnowienie klasy saksofonu, zamkniętej w 1870 roku. Do roku 1958 nauczał ponad 300 uczniów. Dla dobrego grania trzeba było spełnić kilka warunków, które szeroko wyjaśnił w książkach. Następnie zakończył nauczanie, oraz rozpoczął dwunastą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. W 1967 roku 24 czerwca 2001 świętował swoje stulecie. 18 grudnia 2001 zmarł podczas snu w wieku 100 lat.

 

Autorem wpisu jest Piotr Magierski.

Źródła zdjęć:

https://xastorga.files.wordpress.com/2012/01/marcel-mule.jpg

http://homepage1.nifty.com/thunder-sax/photo/muleq.jpg

Możesz również polubić…