Warsztaty w Nysie

Relację przygotował Mateusz Leszczyński.
W dniach 11-17 lipca 2009r. uczestniczyłem w X Międzynarodowym Wakacyjnym Kursie Big – Bandów, który odbył się w Nysie. Organizatorem kursu było Stowarzyszenie Pro Schola Musica przy Państwowej Szkole Muzycznej im. W. Lutosławskiego.

W kursie wzięło udział ok. 50 osób z Polski, Niemiec i Czech. Zajęcia były prowadzone przez światowej klasy instrumentalistów:
Maciej Sikała – saksofon, big – band
Piotr Wojtasik – trąbka, big – band
Grzegorz Nagórski – puzon, big – band
Michał Wierba – fortepian
Rastislav Uhrik – kontrabas, gitara
Piotr Biskupski – perkusja.

Nad całością organizacji kursu czuwał, jego dobry duch P. Henryk Wezner.

Uczestnicy byli podzieleni na dwa big – bandy. Zajęcia odbywały się w sekcjach instrumentalnych oraz w zespołach. Podczas codziennych ok. 6-cio godzinnych zajęć uczyliśmy się utworów na koncert finałowy kursu oraz poznawaliśmy tajniki improwizacji.

Codziennie braliśmy udział w wieczornych Jam Session organizowanych w klubach i restauracjach Nysy.

Podczas koncertów młodzi adepci jazzu mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności przy znanych standardach jazzowych. Występy trwały do późnych godzin wieczornych, w których towarzyszyła nam miejscowa publiczność.

Na koncertach wszyscy bawili się doskonale a poziom improwizacji stał naprawdę na przyzwoitym poziomie. W przedostatni dzień odbył się koncert wykładowców kursu. Dzięki temu mieliśmy okazję posłuchać prawdziwego jazzu, na najwyższym poziomie. W ich wykonaniu usłyszeliśmy znane tematy jazzowe.

Dla nas – młodych muzyków, jak i dla nyskiej publiczności była to duża dawka pozytywnych emocji i niezapomniane przeżycie. Ostatniego dnia kursu odbył się koncert finałowy, na który wszyscy czekaliśmy.

Mogliśmy wreszcie zaprezentować owoce naszej ciężkiej ale jakże satysfakcjonującej pracy. Pierwszy wystąpił zespół o nazwie „G.I.S Band”, który zaprezentował siedem utworów, m.in. „I Got You” („I Feel Good”), „The Pink Panther” a także temat filmowy z Jamesa Bonda. Następnie wystąpił big – band nazwany “One O’Clock Band”, w którym występowałem w sekcji saksofonu.

Zaprezentowaliśmy również siedem utworów, m.in. „Orange Sherbert”, „Easy To Love” oraz „Cheap Skate”, który zagraliśmy również na bis. Koncert w całości został zarejestrowany na płycie CD, którą później otrzymaliśmy w prezencie.

Na kursie poznałem wielu fantastycznych ludzi, atmosfera od samego początku do ostatniego dnia była niepowtarzalna. Zawiązało się wiele przyjaźni, które na pewno długo przetrwają a być może w przyszłości zaowocują wspólnymi przedsięwzięciami muzycznymi.

Oto kilka próbek utworów warsztatowych:
Relację przygotował Mateusz Leszczyński.

Dodaj komentarz