Oddychanie – praca płuc i przepony


Oddech mierzy się w jednostkach objętości – decymetrach sześciennych (dm3) lub litrach, przy czym 1 dm3 = 1 l.
W stanie spoczynku dorosły człowiek oddycha (wdech i wydech) z częstotliwością 10-14 oddechów na minutę. Podczas wysiłku fizycznego tempo oddechu może wzrosnąć do 25 oddechów na minutę.
Za każdym razem kiedy bierzemy oddech wdychamy i wydychamy 5-7 litrów (dm3) powietrza na minutę, co daje ok 0,5 litra powietrza na każdy wydech. Podczas wysiłku fizycznego oddychamy dużo szybciej i głębiej. Możemy wdychać i wydychać do 120 litrów powietrza na minutę. Przeciętny wydech to 2,5 litrów powietrza.
Pojemność życiowa płuc (mierzona od położenia maksymalnego wydechu do położenia maksymalnego wdechu) zdrowego młodego mężczyzny wynosi około 4500-5000 ml. U kobiet jest ona nieco mniejsza. Niezależnie od fazy oddychania, w płucach zalega stale około 1500 ml powietrza. Oznacza to, że całkowita pojemność płuc wynosi około 6000 ml.

Powietrze zalegające w płucach zapewnia stabilność składu gazowego w pęcherzykach płucnych. Przenikanie gazów (dyfuzja) ma zawsze ten sam kierunek: tlenu – z pęcherzyków płucnych do krwi, dwutlenku węgla – z krwi do pęcherzyków płucnych.

Około 150 ml powietrza nie dociera w czasie wdechu do pęcherzyków płucnych, wypełniając drogi oddechowe. Efektywnej wymianie gazowej poddane jest w spoczynku 350 ml powietrza.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz