Dlaczego należało wybrać saksofon?
Spośród wielu instrumentów saksofon wydaje się być najlepszym wyborem. Oto kilka powodów:
* Saksofon może grać każdy rodzaj muzyki. Sprawdzi się w zespole jazzowym, w filharmonii, w kościele, big bandzie, orkiestrze dętej, zespole rockowym, ludowym, tanecznym. Wszędzie. Możliwość grania w różnych stylach i różnorodność repertuaru to jego olbrzymia zaleta.
* W warstwie brzmieniowej, dynamicznej i artykulacyjnej jest zbliżony do głosu ludzkiego. Jego dźwięk można plastycznie kształtować: cieniować dynamicznie, saksofon może śmiać się, płakać, cieszyć się i smucić. Opowiadać. W zależności od potrzeb może być liryczny, romantyczny, nostalgiczny, ale też dynamiczny, ekspresyjny. Jakże różny w tym aspekcie od dźwięku klawesynu, marimby czy nawet fletu.
* Ambitus blisko trzech oktaw pozwala wygodnie zagrać każdą melodię bez potrzeby transpozycji.
* Jest, w porównaniu z innymi instrumentami, stosunkowo niedrogi, ma relatywnie tanie stroiki i akcesoria.
* Futerał saksofonu może służyć do przechowywania niezbędnych przedmiotów (nuty, akcesoria, telefon, ładowarka).
* Metalowa konstrukcja powoduje, że nie jest on podatny na uszkodzenia, wilgotność i temperaturę, a duże otwory lepiej od innych dętych znoszą mikro nieszczelności.
* Nie trzeba zakrywać otworów opuszkami palców.
* Konstrukcja mechanizmów saksofonu pozwala na nim grać także osobom o małych dłoniach.
* Nie wymaga tak systematycznego ćwiczenia jak na przykład trąbka czy puzon.
* Opryszczka wargowa to nie tragedia.
* Wygląda ekskluzywnie. Dodaje szyku wykonawcy, mami słuchaczy i widzów pięknym kształtem, misterną konstrukcją, dla laików kojarzącą się z czymś skomplikowanym i trudnym w obsłudze.
* Szybko się składa po występie.
Jakieś wady?
Drobna niedogodność to konieczność zmiany zadęcia dla muzyki klasycznej i estradowej oraz wiecznie przyklejająca się klapka gis.