Narzędzia i akcesoria

śrubokretyśrubokrety
Drgania i ruchy mechanizmów powoduję wykręcanie się śrub i osiek. Do codziennej obsługi saksofonu przydadzą się śrubokręty różnych rozmiarów. Powinny być one najwyższej jakości i idealnie dopasowane do wielkości śrubek. Nieodpowiednie śrubokręty mogą uszkodzić główki śrub.
Jeśli przyjdzie zmienić samemu uszkodzoną sprężynkę, najlepiej sprawdzą się przeznaczone do tego kleszcze.

Sprężynki. Z upływem czasu, sprężynki tracą swoją początkową sprężystość, co może przełożyć się na szybkość powrotu klapy lub ich drgania. W takiej sytuacji pomoże serwis, ale umiejętność samodzielnej wymiany sprężynki może być przydatna w wielu okolicznościach.
sprężynki
sprężynki
sprężynki
Narzędzie do nakładania sprężynek. Niekiedy sprężynki spadają z zaczepów, czasami od zaczepienia swetrem, a czasami nie wiadomo dlaczego. Takie narzędzie przyda się nauczycielowi, do którego raz w tygodniu przychodzą uczniowie, którym saksofon „przestał grać”.
sprężynki
Narzędzie do wymiany poduszek. Raczej dla serwisanta lub doświadczonego majsterkowicza. Narzędzie służy do osadzania nowej poduszki, poprzez dobór odpowiedniej średnicy otworu narzędzia, rozgrzanie i rozpuszczenie laku (kleju) w wewnętrznej stronie klapy, przywarcie narzędzia z klapą do otworu.
klucz do poduszek
Śruby. Jedne gubią się rzadko, inne częściej. Należy mieć świadomość, że istnieje możliwość ich dokupienia.
śruba
śruba
śruba
śruba
śruba
Filce. Mają tendencje do wypadania, a w starszych instrumentach twardnieją, powodując stuki. Pomaga odświeżenie ich pumeksem lub wymiana.
filce

Guziki. Zgubienie guzika z masy perłowej jest przykre, trudno go czymś zastąpić. Na szczęście można je dokupić i wkleić.
brak guzikaguzik

Latarka do badania szczelności poduszek. Wersja zasilana usb, dostępna także w wersji z zasilaniem 230V. Bardzo praktyczne akcesorium, pozwalające szybko zlokalizować nieszczelność.
latarka

Poduszki. Warto zaopatrzyć się w komplet poduszek, a jeśli to możliwe, także w tylko w mniejsze. Niektóre mniejsze poduszki zużywają się bardziej, dlatego wymagają częstszej wymiany. Taki zapas poduszek może uratować ważny koncert.
poduszki poduszki

Korek na szyjkę. Korek pod ustnikiem, jest jednym z częściej wymienianych elementów saksofonu. Powodów może być kilka. Wykruszanie korka może być spowodowane jego przesuszeniem. Korek należy systematycznie natłuszczać wazeliną. Innym powodem do wymiany jest używanie zbyt ciasnego ustnika, który ugniótł korek, a później luźnego – nie można utrzymać pozycji ustnika na szyjce. Wymiana korka jest stosunkowo prosta, można ją wykonać samodzielnie, zwracając szczególną uwagę, żeby nie porysować szyjki.
poduszki
Ośki. Wymiana (uzupełnienie) osiek w saksofonie zdarza się rzadko. I dotyczy raczej osiek krótkich. Problemy z ośkami długimi lepiej powierzyć serwisowi.
ośki

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz