Wyciory

Wyciory są znakomitą ochroną poduszek saksofonowych. Odciągają wilgoć z saksofonów pozostawionych w spoczynku. Przedłużają w znacznym stopniu żywotność poduszek. Mają jednak małą wadę: zostawiają mikrowłókna owinięte wokół osiek i innych mechanizmów saksofonu. Należy często je usuwać, najlepiej ostrym kawałkiem drewna (wykałaczką). Drugi z wyciorów służy do utrzymywania w czystości szyjki saksofonu, szczególnie wrażliwej na zabrudzenia, a nawet gnicie substancji. Wilgoć z saksofonu można usuwać także za pomocą specjalnego wycioru na sznurku z ciężarkiem do przeciągania przez instrument, zawsze zaczynając od strony czary. Wyciorem należy także czyścić ustnik.
Wyciory. do korpusu, do szyjki, do ustnika.
wycior
wyciorwycior
wycior

wyciorwycior

Cechą charakterystyczną niemal wszystkich saksofonów jest przyklejanie się klap gis i cis, będące skutkiem ich zbrudzenia lub zużycia. Należy je pielęgnować i utrzymywać w szczególnej czystości.
Zjawisko przyklejania się poduszek można na pewien czas opóźnić, używając specjalnych papierków z pudrem (np. firmy Yamaha). Używać ich należy jednak dopiero po wystąpieniu wyraźnych objawów.
Ważny koncert może uratować przetarcie poduszki banknotem.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz