Twardość stroików

Podział stroików ze względu na twardość jest niezbędny ze względu na różnorodne preferencje muzyków. Początkujący saksofoniści z reguły wybierają stroiki o mniejszej numeracji. Na takich stroikach łatwo jest wydobywać dźwięki – wprawienie w drgania takiego stroika wymaga mniejszego wysiłku.

Miękkie stroiki mają pewne ograniczenia:
– szybciej się zużywają,
– są trudniejsze w utrzymaniu poprawnej intonacji,
– mogą gorzej zabrzmieć.
Twarde stroiki:
– wymagają większego wysiłku i dłuższego ćwiczenia,
– mogą brzmieć zbyt matowo,
– mogą słabiej reagować na zadęcie.
Dobranie właściwego stroika uzależnione jest od otwarcia ustnika. Im większe otwarcie ustnika, tym trudniej będzie grać na stroiku o dużej twardości. I odwrotnie, przy małym otwarciu ustnika gra na miękkim stroiku może być niemożliwa lub pozbawiona możliwości artykulacyjnych.
Nie należy zbytnio przyzwyczajać się do jednej marki stroików. Warto popróbować stroiki różnych firm, a także różne twardości stroików. Tylko w taki sposób można znaleźć jeszcze lepszy.
Dobór twardości stroików zależy od wielu elementów. Po pierwsze, otwarcie ustnika.
Dobór twardości stroika może być uzależniony od liczby godzin spędzonych z instrumentem. Jeśli grasz godzinę tygodniowo – lepiej zaopatrz się w paczkę miękkich stroików.
Jeśli od miesięcy ćwiczysz kilka godzin dziennie – mięśnie twojego aparatu zadęcia zniosą twardy stroik, który wcale nie będzie wydawał się twardy.
Dobór twardości stroika może być uzależniony od preferencji muzycznych. Muzycy klasyczni (chociaż nie jest to reguła) wybierają ustniki o mniejszym odchyleniu. Twardy stroik daje im poczucie pewnej intonacji i reakcji na zadęcie.
Jeśli grasz w zespole o dużej głośności (np. z żywymi bębnami) – lepiej używaj twardszego stroika (nie przytka się jeśli będziesz chciał zagrać nieco głośniej. Podobnie ma się sprawa jeśli przyjdzie Ci zagrać solo w warunkach stresu lub tremy – wtedy bezwiednie zagrasz głośniej i z większą ekspresją. Jeśli grasz z akompaniamentem cichego instrumentu (np. gitara akustyczna) twardy stroik może spowodować jego zagłuszenie.
Zestawienie porównania twardości stroików może być niezwykle przydatne przy próbowaniu nowych marek. Wiele firm stosuje różnorodne oznaczenia wartości twardości stroików, a i stroiki jednej firmy często oznaczają ich twardość metodą przybliżoną. W niektórych firmach stroiki segregują doświadczeni pracownicy metodą „na wyczucie” – dotykając stroika palcami. Pomijając błędy człowieka, materia stroika także z trudem poddaje się klasyfikacji. Tak więc w paczce oznaczonej jakimś numerem mogą znajdować się stroiki o nieznacznie różnej twardości, bądź zmieniające twardość już po kilku minutach grania. Dodatkową trudność klasyfikacji twardości stroika powodują zmiany technologii produkcji, używanie różnych gatunków trzciny etc. W zakładce „tabela twardości” znajdziesz tabelę porównującą wartości twardości wybranych modeli stroików popularnych firm. Z powyższych powodów ma ona jednak jedynie charakter orientacyjny.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz