Metronom

Metronom to przyrząd, który wytwarza dźwięki akustyczne (i/lub znaki wizualne) w stałym pulsie, aby umożliwić granie w stałym tempie. Puls jest mierzony w jednostkach BPM (Beat Per Minute – uderzenia na minutę). Metronom przyda się wszystkim saksofonistom, zarówno początkującym, jak i zaawansowanym. Najlepiej, jeśli będzie dobrze słyszalny, ale też niewielkich rozmiarów (mobilny).
Są dwa popularne rodzaje metronomu: mechaniczne i elektroniczne.

metronommetronom
Mechaniczne działają na zasadzie mechanizmu sprężynowego, który wprowadza w ruch wahadło i przekładnię wydającą stuk. Niektóre metronomy mechaniczne posiadają ustawiany dzwonek oznajmiający początek taktu.

metronommetronom
Metronomy elektroniczne wymagają zasilania i są zwykle ciche (tylko nieliczne metronomy elektroniczne nie dają się zagłuszyć głośnemu saksofonowi).
Metronomy elektroniczne posiadają zwykle wyjście słuchawkowe. W przypadku saksofonu ćwiczenie z metronomem i słuchawkami jest niepraktyczne. Uszy męczą się po kilkunastu minutach grania, a i dźwięk saksofonu nie jest w pełni słyszalny (kontrolowany).
Nowa generacja metronomów ma możliwość nagłaśniania. Można ustawiać w nich różnorodne podziały metrum, mocne części taktu itp. Zamiast metronomu można korzystać także z instrumentów klawiszowych z sekcją akompaniamentu drums. Ich cena może niewiele odbiegać od ceny dobrego metronomu.
Niezłe metronomy posiadają aplikacje smartfonów i tabletów. Płatne kosztują niewiele, a maja sporo ciekawych funkcji.
Wiele metronomów elektronicznych ma także funkcję tunera.
Z metronomu (lub automatu perkusyjnego) można korzystać także online, wyszukując odpowiednie strony z metronomem.

metronom040
metronom060
metronom080
metronom100

metronom120
metronom140
metronom160
metronom180
metronom200

metronom220

metronom240

metronom260

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz