Czym jest ustnik dla saksofonu?

Ustnik saksofonu jest jednym z tych jego elementów, który w największy sposób wpływa na brzmienie, intonację, a nawet zachowanie się saksofonu po zadęciu.

Ustniki produkowane są z różnorodnych materiałów: ebonitu, innych tworzyw sztucznych, metali (mosiądz posrebrzany lub pozłacany, stal nierdzewna), a nawet z drewna. Wokół tych materiałów narosło szereg mitów, jak na przykład ten, że na ustniku ebonitowym grają wyłącznie klasycy, na metalowym – jazzmani. Tak naprawdę brzmienie ustnika zależy od materiału, ale w największym stopniu od kształtu ustnika. Wielu muzyków jazzowych gra na ustnikach ebonitowych, są klasycy grający na metalowych.

W ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się wielu nowych producentów ustników jakością przewyższające stare, uznane marki. Z drugiej strony, widoczna jest tendencja do sięgania po stare (vintage), nierzadko kilkudziesięcioletnie ustniki.

Bez względu na materiał, z którego został wykonany, każdy ustnik składa się z kilku podstawowych elementów:

  • Komora – wydrążona część ustnika zwieńczona stropem zakończona półokrągłym lub kanciastym wylotem komory.
  • Lada – płaska część ustnika, do której przylega lada stroika.
  • Kanał wewnętrzny – część u wylotu ustnika zakładana na korek szyjki.
  • Wlot ustnika – część ustnika z przednią krawędzią i z odchyloną do góry ladą.
  • Krzywizna czołowa – odchylenie ustnika.

Prawidłowa eksploatacja ustnika łączy się zawsze z dbałością o jego higienę. Ustnik dobrze jest umyć po każdorazowym użyciu, Najlepiej łagodnym detergentem. Można w celach dezynfekcji zanurzyć go co jakiś czas w wodzie utlenionej, na osad wapniowy dobrze robi kąpiel ustnika w roztworze sody oczyszczanej lub wody i octu, albo płynie do płukania protez zębowych.

Kupno nowego ustnika łączy się zawsze z pewnym ryzykiem, dobrze jest spróbować go wcześniej u kolegi – saksofonisty.
W polskich sklepach trudno jest spróbować i wybrać ustnik spośród kilkudziesięciu, dlatego należy być otwartym na wszelkie opinie, zwłaszcza dobrych muzyków.

Porządny ustnik kosztuje od 100 do 500 Euro. Raczej nie należy na nim oszczędzać. Odwdzięczy się pięknym brzmieniem, pewną intonacją i łatwością artykulacji. Nie należy pochopnie zmieniać ustników. Walory każdego można docenić dopiero po miesiącach grania.

Fot. tytułowa: Daniele Febel/Flickr, na licencji CC BY-SA 2.0

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz