Jaki saksofon wybrać?

Początkujący saksofonista staje przed dylematem jaki saksofon kupić. Dylemat dotyczy marki, ceny, rozmiaru, wyglądu oraz decyzji: saksofon nowy czy używany.
Zdecydowanie najlepszym sposobem jest kupowanie saksofonu z pomocą doświadczonego saksofonisty, najlepiej niezaangażowanego w promocję konkretnej marki, jakkolwiek taka sytuacja nie wyklucza kupna dobrego instrumentu.
Jeśli zamierzasz kupować w sklepie, dobrze jest wybrać taki, który ma szeroką ofertę modeli saksofonów oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Koszt naprawy lub remontu może sięgać znacznego procenta wartości saksofonu. Niekiedy naprawa jest prosta i tania, ale przekracza umiejętności początkującego saksofonisty. Wtedy zaplecze w postaci serwisu gwarancyjnego jest mile widziane, a i w naprawie pogwarancyjnej lepiej spogląda się na saksofon „u nas kupiony”.
Trzeba wiedzieć, że saksofon jest instrumentem, który się raczej nie zużywa. Wszystkie „niegrające” instrumenty łatwo przywrócić do życia za sprawą dobrze wykonanego remontu. Dlatego kupując używany instrument, warto zainwestować w droższą, profesjonalną markę, która nawet mimo kosztownego remontu będzie tańsza niż nowy saksofon. Z drugiej strony, ostatnio na rynku pojawiają się tanie, ale dobre saksofony. Produkowane w krajach Azji, zaskakują porządnym wykonaniem, urodą i brzmieniem (takim saksofonem jest dla przykładu „made in Tajwan” – P.Mouriat). Marki tych saksofonów są mało znane, nierzadko nazywane na życzenie zamawiających klientów. Mogą do nich należeć także, cieszące się do niedawna złą sławą, saksofony chińskie. W tym kontekście podkreślam znaczenie pomocy w zakupie znającego się na rzeczy saksofonisty.
Saksofony podzielić możemy na dobrze brzmiące, dobrze strojące, wygodne, ładne, vintage, „sławne”.
Trzeba wiedzieć, że nie wszystkie saksofony dobrze brzmiące stroją, a dobrze strojące brzmią. Saksofony brzmiące, strojące, wygodne i ładne to zwykle segment saksofonów profesjonalnych, których cena jest wysoka.
Saksofony vintage to saksofony kilkudziesięcioletnie, zwykle świetnie brzmiące, ale niewygodne. Brak jest w nich klap pomocniczych, trylowych, klapy F#3.
Saksofony „sławne” to instrumenty, na których grali sławni saksofoniści, nierzadko z dołączonym certyfikatem. Ich cena zwykle bywa wygórowana.
Na początku saksofonowej drogi należy odrzucić zbyt trudny saksofon sopranowy i zbyt duży barytonowy. Zatem alt czy tenor? Wiele osób wybiera tenor z powodu z pozoru „łatwiejszej transpozycji”, granie w łatwiejszych o jeden krzyżyk tonacjach. Taki argument jest uzasadniony, ale trzeba mieć świadomość, że granie w „altowych” tonacjach łatwo oswoić i po niedługim czasie problem znika.
Głównym powodem wyboru rozmiaru saksofonu powinna być stylistyka muzyczna. Jeśli chcesz grać klasykę, wybierz saksofon altowy. Jeśli podoba Ci się jazz może to być alt lub tenor, jeśli chcesz grać Rock and Roll – tenor może być dobrym wyborem.
Pamiętaj że alt jest lżejszy i ma mniejszy futerał. Niekiedy o wyborze instrumentu decyduje posada w zespole (do kwartetu klasycznego jest potrzebny klasyczny tenor itp).
Saksofony są obecnie relatywnie tanie. Jeśli wytrwasz z saksofonem kilka lat, pewnie będziesz mieć alt i tenor. Jeśli zostaniesz z saksofonem na dłużej, najpewniej będziesz mieć dwa soprany, trzy alty, dwa tenory i baryton.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz