Komora
Komora ustnika jest otwartym obszarem wewnątrz ustnika, między deflektorem a kanałem wewnętrznym, bezpośrednio nad blatem ustnika. Rozmiar komory może się różnić w zależności od przeznaczenia ustnika i modelu.
Duża komora, kiedy jej przekrój jest większy od kanału. Ustniki z dużą komorą to najstarsza odmiana ustników. Produkują one szeroki i ciepły dźwięk. Ich charakterystyczną cechą są zaokrąglone ściany boczne (typowy ustnik z dużą komorą to Otto Link).
W latach 1970 pojawiły się ustniki wielkokomorowe, z płaskimi ścianami bocznymi, nadające dźwiękowi nieco więcej skupienia. Ciekawostką jest, że ustniki wielkokomorowe do saksofonu altowego mają w proporcji do kanału wewnętrznego nieco mniejszą komorę niż odpowiedniki tenorowe.
Średnia komora, kiedy wielkość komory jest taka jak średnica kanału wewnętrznego. Ustniki średniokomorowe wprowadziła w latach czterdziestych firma Mayer i do dziś średnie komory przeważają w większości ustników, zwłaszcza altowych. W odróżnieniu od ustników wielkokomorowych, ściany wewnętrzne (chociaż także płaskie lub zaokrąglone) są płytsze. Ustniki średniokomorowe mają ciepłe brzmienie, ale nie tak szerokie jak wielkokomorowe.
Mała komora, kiedy komora jest nieznacznie mniejsza niż średnica kanału wewnętrznego ustnika. Ustniki małokomorowe mają w większości płaskie ściany wewnętrzne. Mała komora powoduje szybsze przemieszczanie się powietrza, szybszą reakcję ustnika i większe skupienie dźwięku, co w połączeniu z wysokim deflektorem nadaje brzmieniu blasku. Dół saksofonu może zabrzmieć cieniej niż w poprzednich ustnikach.
Komora pomniejszona, która jest wyraźnie mniejsza od średnicy kanału wewnętrznego ustnika, widoczna od strony trzonka ustnika jako pierścień. Mały prześwit komory powoduje bardzo szybki przepływ powietrza przez ustnik, co w połączeniu z wysokim deflektorem predestynuje je do muzyki rockowej (Guardala King & Super King, Dukoff Super Power Chamber).
Nieco inaczej ma się sprawa z ustnikami saksofonów sopranowych, w których mały przekrój szyjki sopranu nadaje silny pęd powietrza. Ze względu na małe rozmiary – dźwięk kształtowany jest bardziej w gardle ustnika niż w komorze.